Prva žena u bjelokosti
Foto: H. Jensen / Universität Tübingen
U Njemačkoj je otkriven kipić 'Venere' – žene s preogromnim grudima i uvelike pretjeranim prikazom genitalija – koji je granicu ljudskog prikaza u umjetnosti pomaknuo za najmanje 5000 godina.
Antropolozi su oduševljeni otkrićem, koje također pokazuje da je čak i prije 35.000 godina ljudski mozak bio sposoban za apstraktno mišljenje i vjerojatno je bio sofisticiran kao i naš.
Otkriven u špiljama Hohle Fels na jugozapadu Njemačke, kipić "Venere" izrezbaren u mamutovoj bjelokosti izuzetno je dobro očuvan i nedostaju mu samo lijeva ruka i rame.
"To je vjerojatno najstariji primjer figurativne umjetnosti", kaže Nicholas Conard sa Sveučilišta u Tübingenu.
Zbog prenaglašenih seksualnih obilježja, Conard pretpostavlja da šest centimetara visok kipić predstavlja simbol plodnosti.
Mali krug na mjestu glave ukazuje da je kipić vjerojatno visio na uzici ili je čak služio kao privjesak za ogrlicu. Conard podsjeća da je prethodni najstariji kipić "Venere" star "tek" oko 27.000 godina.
Jill Cook, koja se bavi proučavanjem drevnih kipića u londonskom British Museumu, kaže da značaj ovog otkrića ide daleko preko granica umjetnosti, te da pokazuje kako su naši preci prije 32 ili 35 tisuća godina imali mozak popuno nalik našem.
"Pokazuje da su ondašnji stanovnici Europe dosegli stadij razvoja mozga koji je omogućavao simbolizaciju i apstrahiranje. Imate um popuno nalik našem, samo u drugo vrijeme i u drugom okruženju", kaže Cook.